Základní škola Zlaté Hory

Beseda “Očima nevidomého”

19. ročník Bílé pastelky je za dveřmi (17. říjen 2018) a proto jsme besedu “Očima nevidomého” směřovali právě na tento čas. Žáci 3. – 5. ročníku se dnes mohli vžít do pocitů lidí se zrakovým postižením. Pro každou třídu byla připravena dvouhodinová beseda a ani tento čas nám téměř nestačil. Z Jeseníku se za námi vydaly tři zástupkyně organizace SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých) a celých šest vyučovacích hodin s námi pobyl také náš spoluobčan, pan R. Zapletal.

V první části besedy děti získaly mnoho užitečných informací o nevidomých – co mohou či nemohou dělat, jak jim pomoci při běžném kontaktu např. na ulici, jak se liší pomůcky nevidomých, jež známe i my, od běžných pomůcek (např. pravítka, zásobníky na léky, časopisy, obrázky apod.) atd.

Druhá část byla věnována “horkému křeslu pro hosta”, pana Zapletala. Dotazy byly všetečné, zasvěcené, milé a také veselé – děti byly opravdu bezprostřední. Seznámili jsme se s nutnými potřebami pro jeho život i s jeho životním příběhem.

Nejvíce si však děti užily třetí část, když si mohly na vlastní kůži na malou chvíli vyzkoušet, jak se žije s tímto handicapem. Po skupinkách se vyměňovaly na stanovištích a např. zjistily,…
– jak se hrají šachy či člověče nezlob se
– jak po hmatu najít dvojice předmětů ze stejného materiálu nebo stejného tvaru
– jak se píše na psacím stroji Braillovým písmem
– jakým přístrojem se dají zjistit barvy
– jak nalévat vodu a nepřelít
– jak se podepsat na dokument na to správné místo
– jak se chodí se slepeckou holí
– jak vidí lidé s různým typem zrakového postižení (různé typy brýlí)
a to vše ve škraboškách, tedy bez pomoci zraku…

Z besedy si děti odnesly hodně užitečných informací, dovedností a hlavně zážitků. Za odměnu dostal každý symbolickou bílou pastelku, kterou si budou moci děti zakoupit také ve čtvrtek 18. října 2018 a to přímo ve škole, díky aktivitě naší paní asistentky Míši Randusové. Věříme, že přinejmenším naše děti ze 3. – 5. ročníku po osobní zkušenosti na dobrou věc přispějí. Pokud chcete podpořit i vy, prostřednictvím vašich dětí, uděláte dobrou věc. To my už víme 🙂

Na závěr ještě jednou poděkování paní P. Trunečkové, Y. Wrožynové, I. Růžičkové a panu R. Zapletalovi s manželkou.

 

Comments are closed.
RODIČE NEPŘEHLÁDNĚTE INFORMACE
Všechny důležité informace ze Základní Školy ve Zlatých Horách.
Zobrazit
Poslední příspěvky
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com