Základní škola Zlaté Hory

Celostátní kolo Geologické olympiády – Ondrova cesta za snem

Máme v naší škole žáka, kterému se podařilo to, po čem toužil. A copak to je? Požádala jsem Ondru Zbožínka, aby popsal to, co prožil…

Státní kolo geologické olympiády

Geologická olympiáda se dělí na dvě skupiny A a B. V skupině A je ZŠ a nižší gymnázium a ve skupině B jsou SŠ. Letošní rok se státní kolo geo. olympiády konalo od čtvrtka 5.5. do neděle 8.5. v Sedmihorkách u Turnova. První den večer se ubytovávalo, seznamovalo se a vytvářeli se týmy pro soutěž. V pátek byl terénní výzkum pískovcových skal v okolí, na který jsme šli v týmech. Dopoledne jsme měli zkušební trasu, kde nám geologové z Masarykovy univerzity v Brně, vedoucí ze Severočeského muzea a geolog z Německa vysvětlovali co budeme dělat za úkoly. Odpoledne už bylo soutěžní. Měli jsme na splnění dvanáct úkolů např. měření sklonu vrásnění, sesuv půdy, zajímavosti o zdejších pískovcových skalách. V sobotu dopoledne jsme měli test a poznávačku /poznávání nerostů a hornin/. Test byl docela těžký zato poznávačka byla celkem jednoduchá. Za odměnu jsme šli odpoledne do lomů na hledání minerálů.

A nakonec neděle dopoledne bylo vyhlášení výsledků jednotlivců a skupin. Za jednotlivce jsem byl 10. a za tým jsme byli 2. Dostali jsme knížku Oživlé sopky ČR.

No, a toto bylo celostátní kolo v geo. olympiádě. Tyhle čtyři dny jsem si moc užil a získal plno nových informací a přátel.

V lomu Doubravice na acháty – vlastní nález, vzorek má 8cm x 2cm x 3cm.

V lomu Proseč jsem našel vzorek olivínu o rozměrech 18cm x 12cm x 6cm.

Ondra má od nás velké gratulace! Pevně věříme, že i při dalším studiu zůstane této obtížné soutěži věrný! Chtěla bych také poděkovat Ondrovým rodičům za velkou pomoc a vstřícnost. Poděkování patří také SRPŠ za finanční podporu.

 

odkazy: https:https://www.facebook.com/geologickaolympiada/

informace v tisku: https://jablonecky.denik.cz/zpravy_region/krajska-premiera-v-sedmihorkach-probehla-geologicka-olympiada-20220517.html

 

Comments are closed.
RODIČE NEPŘEHLÁDNĚTE INFORMACE
Všechny důležité informace ze Základní Školy ve Zlatých Horách.
Zobrazit
Poslední příspěvky
Ed Sport news INFO
All the latest school sport and grass roots reports on ED Sport. News, reports, analysis and more.
SEE ALL
Tweets
Please fill all required widget settings!
Contact Info
Praesent quis risus nec mi feugiat vehicula. Sed nec feugiat arcu.
  • Address Line 1
  • (123) 456 789
  • email@example.com